Sokak müzisyenleri anlatıyor: Çoğu arkadaşımız intihar etti

Pandemi öncesi müzisyenlerin işlerinin iyi olduğunu ve sıkıntı çekmediklerini belirten Mehmet Özyıldız, pandemi ile birlikte ‘birçok müzisyen arkadaşının maddi sorunlar nedeniyle intihar ettiğini’ söylüyor.

Emrah Bakır

Gazete İsveç - Koronavirüs salgınına karşı alınan önlemler kapsamında getirilen kısıtlamalar, bu süreçte hayatlarını sürdürmeleri için gerekli desteği de alamayan müzisyenlerin büyük zorluklar yaşamasına neden oluyor. Maddi zorluklar yaşayan müzisyenlerden bazıları enstrümanlarını satarken, bazıları ise hayatına son veriyor. İzmir’in Konak ilçesinde sokakta müzik yaparak hayata tutunmaya çalışan müzisyenlerle konuştuk.

‘GÜNLÜĞÜ OTUZ TL OLAN OTELDE KALIYORUM’

Uzun zamandır müzik yaparak geçimini sağlayan Zekai Arslan pandemi ile birlikte gelen yasaklardan dolayı birçok insanın sıkıntı çektiğini dile getirirken, hiçbir yerden yardım almadığını sadece müzik yaparak geçimini sağladığını ifade ediyor. Arslan yaşadığı sıkıntıları şu cümleyle özetliyor: “Günlüğü otuz TL olan otelde kalıyorum.”

‘ÇOĞU ARKADAŞIMIZ YOKLUK NEDENİYLE İNTİHAR ETTİ’

Pandemi öncesi müzisyenlerin işlerinin iyi olduğunu ve sıkıntı çekmediklerini belirten Mehmet Özyıldız, pandemi ile birlikte ‘birçok müzisyen arkadaşının maddi sorunlar nedeniyle intihar ettiğini’ söylüyor. Müzik yapan ya da yapmayan herkesin sokağa çıktığını dile getiren Özyıldız, mesleğini icra etmeyenlere de eleştirilerde bulunuyor.  

Diğer bir sokak sanatçısı olan İsmail Arslan ise, “Bu yaşantı, yaşantı değil; yaşlılık maaşı veriyorlar o da ev kirası, yiyecek ve içeceklere gidiyor” ifadelerini kullanıyor.

Haberin tamamı videomuzda;