Oscar Adayları belli oldu

Amerikan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından bu sene 25 Nisan'da yapılacak törende 93'üncü kez verilecek olan Oscar Ödülleri'nin adayları belli oldu.

Gazete İsveç - Amerikan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından bu sene 25 Nisan'da yapılacak törende 93'üncü kez verilecek olan Oscar Ödülleri'nin adayları belli oldu.

Başrollerinde Gary Oldman, Amanda Seyfried ve Lily Collins gibi isimlerin olduğu David Finch yönetmenliğindeki "Mank" on dalda Oscar'a aday olarak en fazla adaylık alan film oldu.

Emerald Fennell ve Chloé Zhao En İyi Yönetmen kategorisinde aday gösterildiler. Bu kategoride aynı yıl içinde ilk kez iki kadın yönetmen aday gösterildi. 

Oyunculuk kategorilerinde de temsiliyet konusunda ilkler yaşandı. Sound of Metal’daki performansıyla En İyi Erkek Oyuncu dalında aday gösterilen Riz Ahmed, bu kategoride aday gösterilen Pakistan kökenli ilk erkek oyuncu oldu. Aynı kategoride Minari’deki performansıyla adaylık kazanan Steven Yeun ise bu kategoride aday gösterilen ilk Asya kökenli Amerikalı erkek oyuncu oldu.

Oscar ödülü için yarışacak adayların tam listesi:

EN İYİ FİLM

  • “The Father” (Sony Pictures Classics)
  • “Judas and the Black Messiah” (Warner Bros.)
  • “Mank” (Netflix)
  • “Minari” (A24)
  • “Nomadland” (Searchlight Pictures)
  • “Promising Young Woman” (Focus Features)
  • “Sound of Metal” (Amazon Studios)
  • “The Trial of the Chicago 7” (Netflix)

ULUSLARARASI EN İYİ FİLM

  • “Another Round” (Danimarka)
  • “Better Days” (Hong Kong)
  • “Collective” (Romanya)
  • “The Man Who Sold His Skin” (Tunus)
  • “Quo Vadis, Aida?” (Bosna Hersek)

EN İYİ YÖNETMEN

  • “Another Round” Thomas Vinterberg
  • “Mank” David Fincher
  • “Minari” Lee Isaac Chung
  • “Nomadland” Chloé Zhao
  • “Promising Young Woman” Emerald Fennell

EN İYİ ERKEK OYUNCU

  • Riz Ahmed, “Sound of Metal”
  • Chadwick Boseman, “Ma Rainey’s Black Bottom”
  • Anthony Hopkins, “The Father”
  • Gary Oldman, “Mank”
  • Steven Yeun, “Minari”

EN İYİ KADIN OYUNCU

  • Viola Davis, “Ma Rainey's Black Bottom”
  • Andra Day, “The United States vs. Billie Holiday”
  • Vanessa Kirby, “Pieces of a Woman”
  • Frances McDormand, “Nomadland”
  • Carey Mulligan, “Promising Young Woman”

EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU

  • Sacha Baron Cohen, “The Trial of the Chicago 7”
  • Daniel Kaluuya, “Judas and the Black Messiah”
  • Leslie Odom Jr., “One Night in Miami...”
  • Paul Raci, “Sound of Metal”
  • Lakeith Stanfield, “Judas and the Black Messiah”

EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU

  • Maria Bakalova, “Borat Subsequent Moviefilm: Delivery of Prodigious Bribe to American Regime for Make Benefit Once Glorious Nation of Kazakhstan”
  • Glenn Close, “Hillbilly Elegy”
  • Olivia Colman, “The Father”
  • Amanda Seyfried, “Mank”
  • Yuh-Jung Youn, “Minari”

EN İYİ ANİMASYON FİLM

  • “Onward” Dan Scanlon ve Kori Rae
  • “Over the Moon” Glen Keane, Gennie Rim ve Peilin Chou
  • “A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon” Richard Phelan, Will Becher ve Paul Kewley
  • “Soul” Pete Docter ve Dana Murray
  • “Wolfwalkers” Tomm Moore, Ross Stewart, Paul Young ve Stéphan Roelants

EN İYİ BELGESEL

  • “Collective” Alexander Nanau ve Bianca Oana
  • “Crip Camp” Nicole Newnham, Jim LeBrecht ve Sara Bolder
  • “The Mole Agent” Maite Alberdi ve Marcela Santibáñez
  • “My Octopus Teacher” Pippa Ehrlich, James Reed ve Craig Foster
  • “Time” Garrett Bradley, Lauren Domino ve Kellen Quinn

EN İYİ ÖZGÜN SENARYO

  • “Judas and the Black Messiah” Senaryo Will Berson ve Shaka King; Hikaye Will Berson ve Shaka King ile Kenny Lucas ve Keith Lucas
  • “Minari” Senaryo Lee Isaac Chung
  • “Promising Young Woman” Senaryo Emerald Fennell
  • “Sound of Metal” Senaryo Darius Marder ve Abraham Marder; Hikaye Darius Marder ve Derek Cianfrance
  • “The Trial of the Chicago 7” Senaryo Aaron Sorkin

EN İYİ UYARLAMA SENARYO

  • “Borat Subsequent Moviefilm: Delivery of Prodigious Bribe to American Regime for Make Benefit Once Glorious Nation of Kazakhstan” Senaryo Sacha Baron Cohen, Anthony Hines, Dan Swimer, Peter Baynham, Erica Rivinoja, Dan Mazer, Jena Friedman ve Lee Kern; Hikaye Sacha Baron Cohen, Anthony Hines, Dan Swimer ve Nina Pedrad
  • “The Father” Senaryo Christopher Hampton ve Florian Zeller
  • “Nomadland” Senaryo Chloé Zhao
  • “One Night in Miami...” Senaryo Kemp Powers
  • “The White Tigers” Senaryo Ramin Bahrani

EN İYİ GÖRÜNTÜ YÖNETİMİ

  • “Judas and the Black Messiah” Sean Bobbitt
  • “Mank” Erik Messerschmidt
  • “News of the World” Dariusz Wolski
  • “Nomadland” Joshua James Richards
  • “The Trial of the Chicago 7” Phedon Papamichael

EN İYİ KURGU

  • “The Father” Yorgos Lamprinos
  • “Nomadland” Chloé Zhao
  • “Promising Young Woman” Frédéric Thoraval
  • “Sound of Metal” Mikkel E. G. Nielsen
  • “The Trial of the Chicago 7” Alan Baumgarten

EN İYİ GÖRSEL EFEKT

  • “Love and Monsters” Matt Sloan, Genevieve Camilleri, Matt Everitt ve Brian Cox
  • “The Midnight Sky” Matthew Kasmir, Christopher Lawrence, Max Solomon ve David Watkins
  • “Mulan” Sean Faden, Anders Langlands, Seth Maury ve Steve Ingram
  • “The One and Only Ivan” Nick Davis, Greg Fisher, Ben Jones ve Santiago Colomo Martinez
  • “Tenet” Andrew Jackson, David Lee, Andrew Lockley ve Scott Fisher

EN İYİ KOSTÜM TASARIMI

  • “Emma” Alexandra Byrne
  • “Ma Rainey’s Black Bottom” Ann Roth
  • “Mank” Trish Summerville
  • “Mulan” Bina Daigeler
  • “Pinocchio” Massimo Cantini Parrini

EN İYİ SAÇ VE MAKYAJ TASARIMI

  • “Emma” Marese Langan, Laura Allen ve Claudia Stolze
  • “Hillbilly Elegy” Eryn Krueger Mekash, Matthew Mungle ve Patricia Dehaney
  • “Ma Rainey’s Black Bottom” Sergio Lopez-Rivera, Mia Neal ve Jamika Wilson
  • “Mank” Gigi Williams, Kimberley Spiteri ve Colleen LaBaff
  • “Pinocchio” Mark Coulier, Dalia Colli ve Francesco Pegoretti

EN İYİ SES

  • “Greyhound” Warren Shaw, Michael Minkler, Beau Borders ve David Wyman
  • “Mank” Ren Klyce, Jeremy Molod, David Parker, Nathan Nance ve Drew Kunin
  • “News of the World” Oliver Tarney, Mike Prestwood Smith, William Miller ve John Pritchett
  • “Soul” Ren Klyce, Coya Elliott ve David Parker
  • “Sound of Metal” Nicolas Becker, Jaime Baksht, Michelle Couttolenc, Carlos Cortés ve Phillip Bladh

EN İYİ ÖZGÜN MÜZİK

  • “Da 5 Bloods” Terence Blanchard
  • “Mank” Trent Reznor and Atticus Ross
  • “Minari” Emile Mosseri
  • “News of the World” James Newton Howard
  • “Soul” Trent Reznor, Atticus Ross ve Jon Batiste

EN İYİ ÖZGÜN ŞARKI

  • “Judas and the Black Messiah”dan “Fight For You” Müzik H.E.R. ve Dernst Emile II; Sözler H.E.R. ve Tiara Thomas
  • “The Trial of the Chicago 7”dan “Hear My Voice” Müzik Daniel Pemberton; Sözler Daniel Pemberton ve Celeste Waite
  • “Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga”dan “Husavik” Söz ve müzik Savan Kotecha, Fat Max Gsus ve Rickard Göransson
  • “The Life Ahead (La Vita Davanti a Se)”den “Io Sì (Seen)” Müzik Diane Warren; Sözler Diane Warren ve Laura Pausini
  • “One Night in Miami...”den “Speak Now” Müzik Lyric by Leslie Odom Jr. ve Sam Ashworth

EN İYİ PRODÜKSİYON TASARIMI

  • “The Father” Prodüksiyon Tasarımı: Peter Francis; Set Dekorasyonu: Cathy Featherstone
  • “Ma Rainey’s Black Bottom” Prodüksiyon Tasarımı: Mark Ricker; Set Dekorasyonu: Karen O’Hara ve Diana Stoughton
  • “Mank” Prodüksiyon Tasarımı: Donald Graham Burt; Set Dekorasyonu: Jan Pascale
  • “News of the World” Prodüksiyon Tasarımı: David Crank; Set Dekorasyonu: Elizabeth Keenan
  • “Tenet” Prodüksiyon Tasarımı: Nathan Crowley; Set Dekorasyonu: Kathy Lucas

EN İYİ KISA BELGESEL

  • “Colette” Anthony Giacchino ve Alice Doyard
  • “A Concerto Is a Conversation” Ben Proudfoot ve Kris Bowers
  • “Do Not Split” Anders Hammer ve Charlotte Cook
  • “Hunger Ward” Skye Fitzgerald ve Michael Scheuerman
  • “A Love Song for Latasha” Sophia Nahli Allison ve Janice Duncan

EN İYİ KISA ANİMASYON

  • “Burrow” Madeline Sharafian ve Michael Capbarat
  • “Genius Loci” Adrien Mérigeau ve Amaury Ovise
  • “If Anything Happens I Love You” Will McCormack ve Michael Govier
  • “Opera” Erick Oh
  • “Yes-People” Gísli Darri Halldórsson ve Arnar Gunnarsson

EN İYİ KISA FİLM

  • “Feeling Through” Doug Roland ve Susan Ruzenski
  • “The Letter Room” Elvira Lind ve Sofia Sondervan
  • “The Present” Farah Nabulsi
  • “Two Distant Strangers” Travon Free ve Martin Desmond Roe
  • “White Eye” Tomer Shushan ve Shira Hochman

 (Kaynak: Filmloverss)