Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesi İsveç Parlamentosu'nda tartışılacak

Önergenin bu ayın sonlarına doğru parlamentoda ele alınıp tartışılması bekleniyor.

Gazete İsveç - Parlamento İkinci Başkan Yardımcısı ve Sol Parti Milletvekili Lotta Johnsson Fornarve, Türkiye’nin kadına yönelik şiddeti durdurmayı amaçlayan İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesinin parlamentoda ele alınarak tartışılmasını istedi.

Fornarve, İsveç’in konuyu uluslararası kamuoyunun gündemine getirmesini ve kadın örgütlerine verdiği desteği artırmasını istedi.

Gazeteci Murat Kuseyri’nin Evrensel’de yer alan haberine göre, Feminist hareketlerin güçlü olduğu ve hükümetin kendisini “feminist” olarak tanımladığı İsveç’te Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesine yönelik tepkiler giderek artıyor.

“YAPTIRIMLAR UYGULANMALI”

Aralarında Muhafazakarlar (M) ve aşırı sağcı İsveç Demokratları’nın (SD) da yer aldığı bir çok parti, ayrı ayrı verdikleri yazlı önergelerle Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesini parlamentonun gündemine taşıyarak, Dışişleri Bakanı Ann Linde’ye sözleşmeden çekilen Türkiye’ye karşı somut yaptırımlar uygulaması önerisinde bulundu.

Son olarak da Parlamento İkinci Başkan Yardımcısı ve Sol Parti Milletvekili Lotta Johnsson Fornar ve, konuyu yazılı bir önergeyle gündeme getirerek Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesinin parlamentoda tartışılmasını istedi.

“SÖZLEŞME, EŞİTLİĞİN SAĞLANMASI İÇİN ÖNEMLİ BİR ARAÇ”

Fornarve, bundan 10 yıl önce Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kadınlara yönelik şiddetin durdurulmasını amaçlayan İstanbul Sözleşmesi’nin kabul edilmesi için inisiyatif aldığını ve Türkiye’nin sözleşmeyi imzalayan ilk ülke olduğunu hatırlattı. İstanbul Sözleşmesi’nin eşitliğin sağlanması için önemli bir araç olduğu değerlendirmesini yapan Fornarve, sözleşmenin birçok ülke tarafından imzalandığını söyleyerek, Türkiye’nin sözleşmeden çekilmesinin sonra ülkenin değişik yerleşim birimlerinde güçlü protesto eylemleri yapılmasının umut verici olduğuna vurgu yaptı.

İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararı alınmasının TBMM’nin bilgisi ve onayı dışında gerçekleştiğine dikkat çeken Fornarve, muhalefet partilerinin Türkiye’nin Sözleşme’den çıkma kararının iptali için mahkemelere başvurduğunu hatırlattı.

Fornarve Türkiye’de kadınlara yönelik artan baskılarla ilgili şunları söyledi: “Sadece şubat ayında 33 kadın eşleri tarafından öldürüldü. Hükümetten olumsuz gidişatı değiştirmek için bir işaret gözükmüyor, tam tersine şiddeti ve baskıyı meşrulaştırıyor. Örneğin Kadın hakları için gösteri yapan kadın aktivistler yakalanıyor, devlet medyası ve muhafazakâr partiler tarafından kadına yönelik şiddet meşrulaştırılıyor, AKP ayrıca sözleşmenin Türk ailesinin değer yargılarının altını oyduğunu öne sürüyor.”

“BİR DİZİ ÜLKENİN SÖZLEŞMEDEN ÇEKİLME RİSKİ VAR”

İsveç’in Avrupa Güvenlik İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) dönem başkanlığı görevini yürütmesinin üye ülkelerde İstanbul Sözleşmesi’nin güçlendirilmesi için önemli bir işlev görebileceğine işaret eden Fornarve, Türkiye’nin sözleşmeden çekilmesinin yol açacağı sonuçlara şu ifadelerle dikkat çekti:

 “Sözleşmeyi imzalayan bir dizi ülkenin sözleşmeyi imzalama yerine Türkiye’yi izleme ve sözleşmeden çeklime riski var. Bu ülkelerdeki ve bir bütün olarak AGİT bölgesindeki kadınlar için güvensizliği artıracaktır.”

Fornarve, Dışişleri Bakanı Ann Linde’ye sözleşmeyi uluslararası toplumun gündemine getirmek ve Türkiye’deki kadın örgütlerine destek vermek için ne yapmayı düşündüğü sorusunu yöneltti.

Önergenin bu ayın sonlarına doğru parlamentoda ele alınıp tartışılması bekleniyor.

İsveçli Feministlerden Türkiye’deki kadınlara: Bir arada durmak zorundayız

Fotoğraflarla İsveç'te kadın grevi

Öne çıkan haberler!