Norveç kullanımını durdurduğu aşıları İsveç’e ödünç verecek

Norveç Hükümeti, 200 bin adet Astra Zeneca aşısını İsveç’e gönderme kararı aldı. İsveç Aşı Koordinatörü Richard Bergström tarafından da doğrulanan karara göre aşılar bu hafta gönderilmeye başlanacak.

Gazete İsveç - Norveç Hükümeti, 200 bin adet Astra Zeneca aşısını İsveç’e gönderme kararı aldı. İsveç Aşı Koordinatörü Richard Bergström tarafından da doğrulanan karara göre aşılar bu hafta gönderilmeye başlanacak.

Konuyla ilgili basın toplantısında konuşan Norveç Sağlık Bakanı Bent, “Astra Zeneca aşısının kullanımını Norveç’te durdurmamıza rağmen, stoklarımızda bulunan aşılar faydalı olacağı için mutluyum” ifadelerini kullandı. Høie Astra Zeneca aşısının tekrar kullanılması yönünde bir karar aldıkları durumda, ödünç verdikleri sayıda aşı dozunu hızlı bir şekilde isteyebileceklerini vurguladı.

Avrupa İlaç Ajansı’nın (EMA) Astra Zeneca aşısının kan pıhtılaşmasına neden olduğunu açıklamasının ardından ülkeler farklı kararlar almıştı.

Norveç 10 Mayıs’a kadar aşı kullanımını durdururken, İsveç’te Halk Sağlığı Kurumu aşının 65 yaş üstü kişilere yapılabileceği görüşünü savunmuştu. İzlanda 60 yaş sınırı getirirken, Danimarka ise Astra Zeneca aşısının kullanımını tamamen durdurmuştu.

Norveç Astra Zeneca aşılarından 16 bin doz da İzlanda'ya ödünç verecek.

Öne çıkan haberler!