Mart ayı anketi: İsveç'te partilerin oy oranları

Dagens Nyheter’in mart ayı ölçümleri kapsamında 9-21 Mart tarihleri arasında toplam 1540 kişiyle görüşüldü. Görüşmeler telefon, sms ve internet üzerinden gerçekleştirildi. Katılımcılara, “Bu pazar seçim olsaydı, hangi partiye oy verirdiniz” sorusu yöneltildi.

Gazete İsveç - Dagens Nyheter adlı gazetenin mart ayında yaptığı ankete göre, bu pazar seçim olsa üç parti meclise giremeyebilir. Oylarında belirgin bir artış olan parti ise, yakın zamanda genel başkanını değiştiren Sol Parti.

Dagens Nyheter’in (DN) mart ayı ölçümleri kapsamında 9-21 Mart tarihleri arasında toplam 1540 kişiyle görüşüldü. Görüşmeler telefon, sms ve internet üzerinden gerçekleştirildi. Katılımcılara, “Bu pazar seçim olsaydı, hangi partiye oy verirdiniz” sorusu yöneltildi.

Ankete göre, Liberaller (L), Çevre Partisi (MP) ve Hristiyan Demokratlar (KD) barajı altı kalma riskiyle karşı karşıya. Anket sonuçlarında, en düşük oyun % 3 ile Liberaller tarafından aldığı görülürken, Çevre Partisi’nin ve Hristiyan Demokratlar’ın % 4’te kaldığı belirtiliyor. İsveç'te parlamento için seçim barajı % 4. 

SOL PARTİ YÜKSELİŞTE

İsveç’in en büyük partisi olan ve şu an Çevre Partisi’yle birlikte iktidarda bulunan Sosyal Demokratlar (S) ise % 27 ile oy oranını koruyor.

Diğer bir sağ parti Muhafazakarlar (M), önceki ayın araştırmasına göre % 23’ten % 22’ye gerilerken, geçtiğimiz dönemde yükselişte olan aşırı sağcı İsveç Demokratları (SD) da oylarını % 19’dan % 20’ye yükseltmiş görünüyor. Merkez Parti (C) de % 9 ile oy oranını koruyor.

Ankette en dikkat çekici yükseliş ise, Sol Parti’nin (V) oy oranlarında görülüyor. Anket sonuçlarına göre Sol Parti, önceki aya göre 2 puan artışla % 11 oy alıyor. Sol Parti geçtiğimiz aylarda lider değişimine giderek, Nooshi Dadgostar’ı genel başkanlığa getirmişti.

2018 SEÇİMİ

İsveç’teki partilerin, 2018’de gerçekleşen seçimde parlamento kısmındaki oy oranları şöyle; Sosyal Demokratlar % 28.26, İsveç Demokratları % 17.53, Muhafazakârlar  % 19.84, Merkez Parti % 8. 61, Sol Parti % 8, Hristiyan Demokratlar % 6.32, Liberaller % 5.49, Çevre Partisi % 4.41.

Öne çıkan haberler!