İsveçli şirketten Çin’e karşı ‘Uygur’ kararı

İsveç ve Finlandiya ortaklı Stora Enso adlı şirket, Çin’in Uygur’da gerçekleştirdiği baskılar nedeniyle Sincan bölgesine yaptığı ham madde satışlarını durdurduğunu açıkladı.

Gazete İsveç - İsveç ve Finlandiya ortaklı Stora Enso adlı şirket, Çin’in Uygur’da gerçekleştirdiği baskılar nedeniyle Sincan bölgesine yaptığı ham madde satışlarını durdurduğunu açıkladı.

Evresnel’den Murat Kuseyri’nin haberine göre, İsveç - Finlandiya ortaklı kağıt ve selüloz üreticisi Stora Enso, Çin’in Uygurlara yönelik baskıcı uygulamalarının dünya basınında yer almasından sonra Sincan bölgesine yaptığı ham madde satışlarını durdurma kararı aldı.

İskandinavya ve dünya medyasında son haftalarda Sincan’da “eğitim” kamplarında tutulan Uygurların insan haklarının ihlal edildiği ve fabrikalarda işçilerin zorla çalıştırıldığı haberleri yer almıştı.

Hong Kong’da yayımlanan South China Morging Post gazetesi, pazar günkü sayısında Storo Enso’nun elbise üretiminde kullanılan ham maddeleri Sincan’a gönderilmesine son verme kararı aldığını duyurdu. Gazetede yer alan habere göre Stora Enso’nun Sincan’da Uygurların tutuldukları kampların yakınlarında viskoz üreten fabrikaları bulunuyor. Fabrikalarda kullanılan ham maddelerin büyük bir çoğunluğu Finlandiya’dan geliyor.

1 MİLYON CİVARINDA UYGUR’UN ZORLA ÇALIŞTIRILDIĞI BELİRTİLİYOR

Uluslararası gözlemciler ve insan hakları örgütleri tarafından, Sincan’da kamplarda tutulan 1 milyon civarındaki Uygur’un zorla çalıştırıldığı ve kadınların kısırlaştırıldığı ifade ediliyor.  Çin ise, Uygurlar’ın insan haklarını ihlal ettiği yönündeki söylemleri reddediyor.

ABD, Kanada ve Hollanda gibi ülkeler, Çin’i suçlarken Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, Twitter hesabından yaptığı açıklamada Çin’in insan haklarını ihlal ettiğini ve azınlıklara baskı uyguladığını söylemişti. 

Öne çıkan haberler!