İsveç'te Stefan Löfven tekrar başbakan seçildi: Bütçe krizi kapıda

Löfven’in tekrar başbakan seçilmesiyle hükümet krizi sonlanmış olsa da önümüzdeki günlerde yapılacak bütçe görüşmelerinin de bir siyasi krize neden olabileceği belirtiliyor.

Gazete İsveç - İsveç’te geçtiğimiz haftalarda Başbakan Stefan Löfven’in güven oylamasıyla düşürülmesinin ardından başlayan hükümet krizi bugün Löfven’in tekrar başbakan seçilmesiyle sonlandı. Yakın zamanda parlamentoya sunulması beklenen bütçe tasarısının da başka bir kriz ortamı yaratacağı ifade ediliyor.

Sol Parti’nin çağrısıyla gerçekleştirilen güven oylamasında hükümetten düşürülen Başbakan Stefan Löfven 28 Haziran günü istifa etmiş ve Meclis Başkanı Andreas Norlén hükümet kurulması için girişimlere başlamıştı. Norlén parlamentoda bulunan parti liderleriyle yaptığı görüşmelerin ardından hükümeti kurma görevini Muhafazakarlar (M) lideri Ulf Kristersson’a vermişti. Kristersson ise parlamentodaki mevcut dengeler içerisinde hükümet kurabilmesinin imkansız olduğunu açıklayarak görevi iade etmişti. Bunun üzerine Norlén geçtiğimiz günlerde hükümetin kurulması için Sosyal Demokratlar (S) lideri Stefan Löfven’i görevlendirmişti.

173 ‘HAYIR’ OYU

Bugün parlamentoda yapılan güven oylamasında Muhafazakarlar (M), İsveç Demokratları (SD), Hristiyan Demokratlar (KD) ve Liberaller’den (L) oluşan 173 milletvekili Löfven’in yeniden başbakan seçilmesine, karşı yönde oy kullandı. 116 ‘evet’ oyu verilirken, 60 milletvekili de çekimser oy kullandı. İsveç’te uygulanan yasalara göre, güven oylamasına sunulan bir kişinin başbakan seçilebilmesi için 175’ten daha az ‘hayır’ oyu alması gerekiyor. 349 milletvekili bulunun İsveç Parlamentosu’nda yapılan güven oylamalarını ‘evet’ oyları değil ‘hayır’ oyları belirliyor.

BÜTÇE KRİZİ DOĞABİLİR

Löfven’in tekrar başbakan seçilmesiyle hükümet krizi sonlanmış olsa da önümüzdeki günlerde yapılacak bütçe görüşmelerinin de bir siyasi krize neden olabileceği belirtiliyor. Sol Parti (V) ve hükümetin ortağı Çevre Partisi’nden (MP) yapılan açıklamalarda, Merkez Parti’nin (C) bütçe konusundaki tutumunun kabul edilmeyeceği ifade ediliyor.

İsveç Başbakanı Löfven istifa etti: Şimdi ne olacak?

İsveç tarihinde bir ilk: Kira tartışması hükümeti düşürdü

Siyasi krizde son anket: İsveç’te göçmen karşıtı sağ hükümet mi geliyor?

Öne çıkan haberler!