İsveç'te Samiler parlamento seçimlerini yaptı

İsveç’in kuzeyinde yaşayan Samiler kendi parlamento seçimleri için pazar günü oy kullandı. 9 binin üzerinde seçmen sayısının bulunduğu seçimde, 31 politikacının parlamentoda görev alması bekleniyor. 

Gazete İsveç - İsveç’in kuzeyinde yaşayan Samiler kendi parlamento seçimleri için pazar günü oy kullandı. 9 binin üzerinde seçmen sayısının bulunduğu seçimde, 31 politikacının parlamentoda görev alması bekleniyor. 

İsveç, Norveç ve Finlandiya’nın kuzeyinde Saamiland olarak ifade edilen bölgede yaşayan Samiler, İsveç’te “Sametinget” adlı bir parlamentoya sahip. Sandık başına giden Samiler, önemli bir güce sahip olmayan Sametinget adlı parlamentoda 31 siyasetçiyi görevlendirecek. Seçilen siyasetçiler önemli sorunlar konusunda İsveç Parlamentosu’na ve Hükümeti’ne görüş bildirebiliyor ve Samilerin yaşadığı bölgelerde avlanma ve balık tutma haklarını düzenleyecek kararları alabiliyor.

İsveç’te 9 binin üzerinde Sami, Sametinget için oy hakkına sahip. Yapılan seçimlerde genellikle bu nüfusun yaklaşık yarısı oy kullanıyor.  

Hangi partilerin ve siyasetçilerin ne kadar oy aldığı henüz açıklanmadı.

Öne çıkan haberler!