İsveç’te eski yargıç hakkındaki tecavüz soruşturması kapatıldı

İsveç eski Yüksek Mahkeme Yargıcı Göran Lambertz (71) hakkındaki tecavüz soruşturması Lambertz aleyhine kapatıldı.

Filiz Kaya

Gazete İsveç - Expressen gazetesinde yer alan habere göre; hukuk öğrencisi bir kadının, Noel akşamı Lambertz’ın kendisine tecavüz ettiğini bildirmesiyle 8 Mart’ta gözaltına alınıp 11 Mart’ta tutuklanan Göran Lambertz’in hakkındaki tecavüz soruşturması, suç ispatlanamadığı gerekçesiyle kapatıldı. Lambertz, dün yapılan son sorgulamanın ardından serbest bırakıldı.

İsveç’te 'en iyi avukat' olarak tanınan Göran Lambertz, serbest kaldıktan sonra kendi evinin bahçesinde konuyla ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Hakkındaki tecavüz suçlamasını redderek 'kadının iradesine aykırı bir şey yapmadığını' söyleyen Lambertz, "Hukuk sistemimize kızıyorum ve hayal kırıklığına uğradım. Bu çok kötü" dedi. Ayrıca Lambertz devlete dava açtığını ve masum bir tutuklu olarak tazminat alma hakkı olduğunu ifade etti.

KADIN, İFADESİNİN ARKASINDA DURUYOR

Şikayetçi kadının avukatı Clea Sangborn ise müvekkilinin, söylediklerinin arkasında durduğunu ve soruşturmanın kapatıldığını öğrendiğinde sarsıldığını ifade ederek şunları ekliyor: "Kapalı bir ön soruşturma, otomatik olarak herşeyin yolunda gittiği anlamına gelmez."

İnternet forumlarında müvekkiline yönelik tehditleri de içeren çok sayıda paylaşımın bulunduğunu aktaran avukat, bu kararın müüvekkilinin korkmasına yol açtığını belirtiyor.

KARARA TEPKİLER BÜYÜYOR

Gerek gazetelerdeki kadın köşe yazarları gerekse kadın örgütleri hem kararı hem de  Lambertz’in açıklamasını canlı yayınlayan SVT ve Expressen üzerinden eril medya anlayışını eleştiriyor.

Bunlardan biri olan İrena Pozar’ın "Canın cehenneme #metoo- kadın canlı canlı öldürüldü" başlıklı yazısı salı günü Expressen’de yayınladı. Pozar, Lambertz’in basın açıklamasındaki ifadelerini de eleştirdiği yazısında,  "Kadının başka erkekleri tecavüz üzerinden ihbar ettiğini ve onların da ceza almadıklarını okuduk. Sanki bunun bir anlamı varmış gibi. Sanki İsveç’teki 100 tecavüz davasından sadece 5’i mahkumiyetle sonuçlanmıyormuş gibi. Sanki kadınlar erkekleri cinsel saldırıyla suçlayarak bunun üzerinden kazanç sağlıyormuş gibi" diyerek hem mahkemelerin tutumuna hem de medyadaki eril dile dikkat çekiyor.

ROKS (İsveç Kadın ve Genç Kızlar Yardım Kuruluşları Federasyonu) tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada; Göran Lambertz’in devlete dava açtığı haberi üzerine kendilerinin de devlete, erkeğin kadına yönelik şiddetini nasıl ele aldığı konusunda dava açtıkları ifade edildi. Açıklamada, şikayetçi kadınla dayanışma içinde olunduğu belirtilerek, "Bunu kabul etmiyoruz! Öfkeyle patlıyoruz!" denildi.

İrena Pozar’ın yazısı için tıklayın.  

Kadın raporu: İsveç 16 kategorinin 13'ünde başarısız

Öne çıkan haberler!