İsveç tarihinde bir ilk: Kira tartışması hükümeti düşürdü

Sosyal Demokratlar ve Çevre Partisi’nin birlikte oluşturduğu İsveç Hükümeti, parlamentoda gerçekleştirilen güven oylamasında 181 oyla düşürüldü. Ülke tarihinde düşürülen ilk Başbakan olan Stefan Löfven’in önünde iki seçenek bulunuyor.

Gazete İsveç - Sosyal Demokratlar (S) ve Çevre Partisi’nin (MP) birlikte oluşturduğu İsveç Hükümeti, parlamentoda gerçekleştirilen güven oylamasında 181 oyla düşürüldü. Ülke tarihinde düşürülen ilk Başbakan olan Stefan Löfven’in önünde iki seçenek bulunuyor.

Pandemi sürecindeki oturumlar için 55 milletvekili sınırlaması bulunan parlamentoda uzun bir sürenin ardından ilk kez 349 milletvekilinin katılımıyla Başbakan Löfven için güven oylaması yapıldı.

Konut kiralarının fiyatlandırılmasına dair süren tartışmalar hükümetin düşmesiyle sonuçlandı. Sol Parti’nin (V) çağrısıyla gerçekleştirilen güven oylamasında aşırı sağcı İsveç Demokratları (SD), Muhafazakarlar (M), Hristiyan Demokratlar (KD) hükümetin düşürülmesi yönünde oy kullandı. Son seçimlerde S ve MP ile ’Ocak Anlaşması’nı imzalayarak göçmen karşıtı SD'ye karşı hükümetin kurulmasını kabul eden Merkez Parti (C) ve Liberaller (L) ise hükümetin düşürülmesine muhalefet etti.

Bugünden itibaren Löfven’in önünde iki seçenek bulunuyor. Bunlardan birincisi Löfven’in istifa etmesi. Bu durumda meclis başkanının hükümeti kurma görevini meclisteki ikinci büyük parti olan Muhafazakarlar’ın lideri Ulf Kristersson’a vermesi gerekiyor. Kristersson’ın hükümeti kuramaması durumunda meclis başkanı hükümeti kurması için tekrar Löfven’e gidecek. İkinci seçenek ise Löfven’in seçim kararı alması. Bu durumda ise önümüzdeki yıl yapılacak olan ülke seçimleri bir yıl erken gerçekleştirilecek.

NE OLMUŞTU?

2018 yılında gerçekleştirilen seçimlerde S birinci parti olmasına rağmen MP ile birlikte hükümeti kuramayınca C ve L ile ‘Ocak Anlaşması’nı imzalamıştı. V ise önemli tavizler içeren Ocak Anlaşması’nı eleştirmiş ama buna rağmen hükümete dışarıdan destek vermişti. Ülkedeki siyasi dengelerde göçmen karşıtı SD'nin yükselişi belirleyici olmuş ve iki sağ partinin desteğiyle hükümet kurulabilmişti.

Sol Parti iki konunun kendileri için önemli olduğunu açıklamış ve bu konularda hükümeti ve diğer partileri uyarmıştı. Ocak Anlaşması’nın 44. maddesi yeni yapılan konutların kira fiyatlarının belirlenmesinde şirketlere istedikleri gibi hareket etme yetkisi öngörüyor. V lideri Nooshi Dadgostar ‘Biri kiracılar için ayağa kalkmalı’ ifadeleriyle bir haftadır söz konusu maddenin çekilmesi için çağrılar yaptı ve maddenin geri çekilmemesi durumunda Löfven için güven oylamasına gideceklerini açıkladı. Hükümet ve onu destekleyen diğer partiler ise 73 maddeden oluşan Ocak Anlaşması’ndan sadece bir maddenin geri çekilmesini kabul etmedi ve sorunun çözülmesi için başka ara formüller önerdi.  Dadgostar ise hükümet ve diğer partilerin yaklaşımlarının ‘bir tiyatro’ olduğunu ifade ederek güven oylaması çağrısından vazgeçmedi.

Dört büyük partiyi göçmen karşıtlığı buluşturdu

Mart ayı anketi: İsveç'te partilerin oy oranları

Öne çıkan haberler!