İsveç Hükümeti, pandemi yasasını uzatmayı tartışıyor

İsveç Hükümeti, sene başında yürürlüğe giren ve 31 Eylül’e kadar geçerli olan pandemi yasasını Ocak 2022’ye kadar uzatmayı tartışıyor. Hükümetin önerisi 19 Nisan’da parlamentoda görüşülecek.

Gazete İsveç - İsveç Hükümeti, sene başında yürürlüğe giren ve 31 Eylül’e kadar geçerli olan pandemi yasasını Ocak 2022’ye kadar uzatmayı tartışıyor.  Hükümetin önerisi 19 Nisan’da parlamentoda görüşülecek.

Geçici yasanın uzatılması, korona kısıtlamalarının sonbaharda da geçerli olacağı anlamına gelmeyeceğini belirten Sosyal İşler Bakanı Lena Hallengren (S), aşılama çalışmalarının korona virüsünün yayılmasına karşı iyi bir etki yaratacağından hükümetin umutlu olduğunu dile getirdi.

Hükümet ve Halk Sağlığı Kurumu geçici pandemi yasasıyla birçok etkinliği sınırlandırma yetkisine kavuşmuştu. Yasa; alışveriş merkezleri, marketler, spor salonları, restoranlar, tiyatrolar, spor tesisleri, diğer eğlence alanları ve halk toplantıları gibi birçok kamusal alanı kapsıyor.

Bakan Hallengren, parlamentonun geçici pandemi yasasının uzatılması önerisini kabul edip etmeyeceği sorusuna ise, “Bilemiyorum ama aramızdan kimse sonbaharın nasıl yaşanacağını bilmediği için parlamentonun gerekli önlemlerin alınması konusunda istekli olduğunu da görüyorum” cevabını verdi.

Öne çıkan haberler!