İsveç Başbakanı Löfven istifa etti: Şimdi ne olacak?

Geçtiğimiz hafta parlamentoda yapılan güven oylamasında düşürülen Başbakan Stefan Löfven bugün yaptığı açıklamayla istifa etti. Löfven’in istifasının ardından yeni bir hükümetin kurulmasını sağlama görevi Meclis Başkanı Andreas Norlén’a düşüyor.

Gazete İsveç - Sol Parti’nin çağrısıyla gerçekleştirilen güven oylamasında hükümetten düşürülen Başbakan Stefan Löfven’in karar vermek için sahip olduğu bir haftalık süre bugün sona erdi. Lövfen krizin bir parlamento seçimi yapılarak çözülmesi yerine istifa etmeyi tercih etti.

Başbakan Löfven sabah saatlerinde yaptığı basın toplantısında İsveç’in pandemi nedeniyle zor bir süreçten geçtiğini belirterek böyle bir süreçte seçim yapılması yerine kendisinin istifa ederek yeni bir hükümet kurulmasının ülke için en iyi karar olacağını söyledi.

ŞİMDİ NE OLACAK?

İsveç’te uygulanan yasalara göre başbakanın istifasının ardından yeni bir hükümetin kurulmasını sağlama görevi meclis başkanına düşüyor. Bugünden itibaren Meclis Başkanı Andreas Norlén (M) parti liderleriyle görüşmeler gerçekleştirecek ve seçtiği bir parti liderini parlamentonun onayına sunacak. Belirlediği liderlerin parlamentoda güven oyu alabilmesini sağlayabilmek için dört hakkı bulunan Norlén, hükümeti kurdurmada başarılı olamazsa ülke seçimlere gidecek. Parlamentodaki dengeler düşünüldüğünde Norlén’in işinin zor olduğu görülüyor.

2018 yılında gerçekleştirilen seçimlerde Sosyal Demokratlar (S) birinci parti olmasına rağmen Çevre Partisi (ÇP) ile birlikte hükümeti kuramayınca Merkez Parti (C) ve Liberaller (L) ile ‘Ocak Anlaşması’nı imzalamıştı. Geçtiğimiz hafta gerçekleşen güven oylamasının ardından L tarafından yapılan açıklamalarda ‘yeni bir burjuva hükümet’ kurulması gerektiği belirtilmiş ve Ocak Anlaşması’nın artık geçerli olmadığı ifade edilmişti. Bu tabloda S, C, V ve MP’nin hükümeti kurmak için parlamento çoğunluğu bulunsa da C ile V’nin birlikte hareket edip etmeyeceği hala belirsizliğini koruyor.

BİR KİŞİ DENGELERİ DEĞİŞTİREBİLİR

Muhafazakarlar (M), İsveç Demokratları (SD), Hristiyan Demokratlar (KD) ve Liberaller’den (L) oluşan sağ ittifakın ise hükümeti kurabilmek için parlamento çoğunluğu bulunmuyor. Geçtiğimiz hafta boyunca diğer sağ partilerden C’ye ‘burjuva bir hükümetin’ kurulabilmesi çağrılar yapıldı. Çağrılara olumsuz yanıt veren C lideriAnnie Lööf, aşırı sağcı SD ile hükümet kurulmasını kabul etmemekte ısrar ediyor. Basına yansıyan bilgilere göre, C’nin parlamento üyesi Helena Lindahl olası bir başbakan oylamasında hangi yönde oy vereceğini bilmediğini söyledi. Lindahl ya da sağ ittifak dışında bulunan en az bir parlamento üyesinin oy vermesi durumunda İsveç’te gelecek sene yapılacak seçimlere kadar ülkeyi bir ‘burjuva hükümet’ yönetebilir.

Öne çıkan haberler!