Danimarka yeni göç yasasını onayladı: Mülteciler başka ülkeye gönderilecek

Danimarka’da uzun süredir tartışılan yeni göç yasası parlamento tarafından kabul edildi. Sosyal Demokrat Hükümet’in önerisi olan yeni yasa göçmenlere yönelik daha sert uygulamaları içeriyor.

Gazete İsveç - Danimarka’da uzun süredir tartışılan yeni göç yasası parlamento tarafından kabul edildi.  Sosyal Demokrat Hükümet’in önerisi olan yeni yasa göçmenlere yönelik daha sert uygulamaları içeriyor.

Yeni yasaya göre Danimarka’da ‘koruma’ statüsüne başvurmak ve ülkede kalmak zorlaşıyor. Ayrıca Danimarka Hükümeti’nin Avrupa dışında bulunan bir ülkede bir merkez oluşturmayı planladığı ve ülkede oturum başvurusu yapan mültecilerin bu merkeze gönderileceği belirtiliyor. Oturum başvurusuna olumlu yanıt alan insanların da Danimarka yerine bu merkezlerde kalmaya devam edeceği ya da bir mülteci kampına gönderileceği ifade ediliyor. Söz konusu merkezin hangi ülkede olacağıyla ilgili resmi bir açıklama yapılmazken, Jyllandsposten adlı gazetenin haberine göre Danimarka’nın merkez için Mısır, Tunus, Ruanda ve Etiyopya ile görüştüğü aktarıldı.

Parlamento tarafından kabul edilen yeni yasaya, Avrupa Birliği’nden (AB) politikacılar tepki gösterirken, Birleşmiş Milletler’den (BM) uzmanlar da yasanın göçmenler konusunda ortak çalışmayı zorlaştıracağını ifade etti. İnsan hakları örgütleri de yasayı, Danimarka’nın insan haklarına nasıl yaklaşacağı konusunda eksik olmakla eleştiriyor.

İSVEÇ’TE DE YENİ GÖÇ YASASI GÜNDEMDE

İsveç Hükümeti de geçtiğimiz günlerde yeni göç yasa tasarısını açıklamıştı. Yasa tasarısı, İsveç’te sığınma hakkı tanınan herkese geçici oturum izni verilmesi ve kalıcı oturum izni alabilme koşullarının zorlaştırılması gibi maddeleri içeriyor. Hükümetin planı, yasa tasarısının Parlamento onayının ardından 20 Temmuz 2021’de yürürlüğe girmesi yönünde.

Danimarka mültecilerin oturum iznini 'Şam güvenli' diyerek geri çekiyor

İsveç’te yeni göç yasa tasarısı: Kalıcı oturum zorlaşıyor

Dört büyük partiyi göçmen karşıtlığı buluşturdu

Öne çıkan haberler!