Avukat Denizer: İsveç'teki Kombassan mağdurları paralarının büyük kısmını alabilir

İsveç’te yaşayan Kombassan şirketi mağdurlarının, hisselerin kaydileştirilmesi yoluyla paralarını alabileceklerini belirten Avukat Murat Denizer, konuyla ilgili kendisiyle iletişime geçilebileceğini söyledi.

Gazete İsveç - 90’lı yıllarda insanlardan büyük miktarlarda para toplayarak kurulan Kombassan gibi şirketlere karşı, mağdurların açtığı ve mahkemelerce kabul edilen davaların önünü kesen ve bu davaları düşüren kanun 2020’nin Aralık ayında yayımlandı. Kanun çıktıktan sonra bütün mahkemelerin söz konusu davaları tek tek düşürmeye başladığı belirtilirken, CHP’nin kanunun iptali için Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı başvurunun ise, ülkenin içinde bulunduğu siyasi atmosfer göz önüne alındığında, olumlu bir sonuç alma ihtimalinin düşük olduğu ifade ediliyor.  

Konuyla ilgili Gazete İsveç’e konuşan Avukat Murat Denizer, “Şirket tarafından verilen cüzi miktardaki hisse senetlerinin kaydileştirilmesinin önünde bir engel yok. Bu hisseler kaydileştirilerek, alacakların önemli bir kısmının alınması sağlanabilir” dedi.  

‘HİSSELER SERMAYE ARTIŞINA GÖRE DEĞERLENDİRİLİYOR’

İsveç’te Kombassan şirketi nedeniyle mağdur edilenlerin sayısının tespit edilebildiği kadarıyla 196 olduğunu ve bu kişilerin de paralarını alabileceklerini söyleyen Denizer, devamla şunları belirtti: “Şirket kurulduğu günden beri, çok sık sermaye arttırımına gitmiş, bundan dolayı, her hisse bu sermaye arttırımına bağlı olarak değerlendiriliyor. Örneğin, 4.000 hissesi olan vatandaş, bu hisselerini kaydileştirdiğinde, 4.000 hissesi, şirketin borsa değerine bağlı olarak 200 civarına yakın bir rakam ile çarpılacak, 4.000x200=800.000,00 TL. Eline ilk etapta  800,000 TL geçecek.  Kalan kısım için de, dileyen müvekkiller için, şirket tarafından verilmeyen hisse senetlerinin verilmesi amacıyla dava açılabilecek.”

Kaydileştirme işleminin ortalama iki-üç ay sürdüğünü ve bu süre içinde müvekkillerin paralarının kendilerine bildirilen hesap numaralarına yatırıldığını ifade eden Denizer, konuyla ilgili talebi olanların 0 532 595 21 86 numaralı telefon üzerinden kendisiyle iletişime geçebileceklerini ve daha detaylı bilgi alabileceklerini belirtti.

Öne çıkan haberler!