Amineh Kakabaveh: İsveç'te HDP'yi desteklemek suç olarak gösteriliyor

İsveç Parlamentosu’ndaki oturumda konuşan Sol Parti Milletvekili Amineh Kakabaveh, İsveç Güvenlik Polisi’nin ülkedeki Kürtleri fişlemesi ve sınır dışı etmesine karşı tepki göstererek, “Gizliliğin arkasına sığınan güvenlik polisi İsveç için utanç verici” ifadelerini kullandı.

Gazete İsveç - İsveç Parlamentosu’ndaki oturumda konuşan Sol Parti (V) Milletvekili Amineh Kakabaveh, İsveç Güvenlik Polisi’nin (Säpo) ülkedeki Kürtleri fişlemesi ve sınır dışı etmesine karşı tepki göstererek, “Gizliliğin arkasına sığınan güvenlik polisi İsveç için utanç verici” ifadelerini kullandı.

İsveç Parlamentosu’nun oturumunda daha önce verdiği, “Kürtler ve İsveç Güvenlik Polisi’nin pratik ve yönelimi” başlıklı önerge hakkında konuşan Kakabaveh, geçtiğimiz yılın 1 Mart’ında yürürlüğe giren ve IŞİD’e uygulanacağı söylenen yasanın tartışmaya başlandığı andan itibaren eleştirilmeye başlandığını hatırlattı.

Suriye ve Irak’ta katliamlar gerçekleştiren IŞİD’e karşı çıkarıldığı iddia edilen yasanın Suriye ve Irak’ı IŞİD’e karşı mücadele veren Kürtlere uygulandığının altını çizen Kakabaveh, Kobanê ve Rojava’ya saldıran IŞİD’in, YPG ve YPJ saflarında savaşan Kürt kadın ve erkeklerin savaşımları sonucu yenilgiye uğratıldığına değinildi.

“İSVEÇ’İN DESTEĞİ ÖNEMLİ”

Kürtler DAİŞ çetelerine karşı savaşırken bölge ülkelerinin ne yaptıkları sorusuna cevap verilmesini isteyen Kakabaveh, Kürt güçlerinin müttefikleriyle birlikte IŞİD’i bozguna uğratmasından sonra Erdoğan rejiminin Efrîn ve Rojava’ya saldırmaya başladığını hatırlattı. Kürtlerin tüm baskı ve saldırılara rağmen Rojava’da 3 kanton oluşturmayı başardıklarını ve kendi kendilerini yönettiklerini söyledi.

Kakabaveh, IŞİD'e karşı koalisyonun bir parçası olan İsveç’in Rojava ve Irak’ta IŞİD’e karşı savaşan Kürtlere destek vermesini önemsediğini belirtti.

Kürtlerin Rojava’da kamp ve cezaevinde tuttukları IŞİD üyeleri arasında İsveç’ten gelenlerin de bulunduğunu hatırlatan Kakabeveh, İsveç Güvenlik Polisi’nin Kürtlere yönelik tutumunu, “İsveç Güvenlik Polisi kimlerin demokrasinin düşmanı ve kimlerin dostu olduğunu ve kimlerin terörist olarak damgalanacağını ve onları nerede bulacağını bilmeli” diyerek eleştirdi.

İsveç Güvenlik Polisi’nin Kürtlere yönelik baskı ve saldırılarını somut örnekler vererek eleştiren Kakabaveh, İsveç’in Türkiye’ye özel bir uçakla gönderdiği 20’li yaşlarındaki Resul Özdemir’in işkenceden geçirildiğine ve hâlâ cezaevinde tutulduğuna dikkat çekti.

“İNSANLARI DÜŞÜNCELERİNDEN DOLAYI FİŞLEMENİN ZAMANI GEÇTİ”

IŞİD’e karşı savaşan örgütlere sanal medya hesaplarında yer verdikleri için Kürtlerin İsveç Güvenlik Polisi tarafından fişlendiklerini hatırlatan Kakabaveh, “Kürt olmak ve Facebook’ta düşüncelerini açıklamak bir Kürdün sınır dışı edilmesi için yeterli. İnsanların düşüncelerinden ötürü fişlenmenin zamanı geçti” dedi.

İsveç Güvenlik Polisi’nin “gizlilik” gerekçesine sığınarak Kürtleri neden fişlediğini açıklamamasına tepki gösteren Kakabaveh, “Gizliliğin arkasına sığınan güvenlik polisi İsveç için utanç verici. Teröre karşı mücadele Kürdistan ve diğer ülkelerde kökleri olan özgürlük savaşçıları ve namuslu göçmenlere karşı ayrımcılığa yol açmamalı” dedi.

Avrupa Birliği’nin uzun yıllar önce PKK ve PJAK gibi örgütleri 'terör örgütleri listesi'ne aldığını hatırlatan Kakabaveh, Türkiye’nin terör listesini bahane ederek halkın seçilmiş temsilcilerini tutukladığına ve görevden aldığına dikkat çekerek, hükümetten siyasi ilticacıları baskıcı hükümetlerin güvenlik güçlerine teslim edilmemesi için önlem alması çağrısında bulundu.

“HDP’Yİ DESTEKLEMEK SUÇ OLARAK GÖSTERİLİYOR”

Kakabaveh, İsveç Güvenlik Polisi’nin iki küçük çocuk annesi Zozan Büyük’ü sorguya çekmesi sırasında HDP’yi desteklemenin suç olarak gösterildiğini gündeme getirdi. Polisin hangi Kürt derneğine üye olduğunu öğrenmek için Büyük’e baskı yaptığını belirtti.

Parlamentoyu yöneten Üçüncü Başkan Yardımcısı’nın kişilerin özel durumlarının parlamentoda tartışılamayacağını hatırlatması üzerine Kakabaveh, Büyük’ün durumunun kişisel olmadığını ve en az 30 Kürdün değişik gerekçelerle fişlendiğini, haklarında sınır dışı edilme kararları alındığını ve bazılarının işe alınmadıklarını dile getirdi.

12 yıldan beri milletvekili olduğunu hatırlatan Kakabaveh, İsveçli parlamenterlerin kurumları eleştirilmelerini engelleme girişimiyle ilk kez karşılaştığını belirtikten sonra, “Biz tabii ki eleştirmeliyiz. Bu özel bir durum değil. 30 kişi zarar gördü. Bunlardan 9’unun dosyası yanımda. Bu insanlar bu ülkede doğdu ve iş aradı ama İsveç Güvenlik Polisi’nden dolayı işe alınmadılar” dedi.

Bakanın sınır dışı etme kararlarının mahkemeler tarafından alındığını öne sürerek sorumluluktan kurtulmaya çalıştığını söyleyen Kakabaveh, mahkemelerin haklarında sınır dışı etme kararı verdiği IŞİD yanlısı 3 imamın sınır dışı edilmesinin hükümet tarafından engellendiğine dikkat çekti.

“TÜRKİYE’NİN YAPTIĞINI BURADA İSVEÇ GÜVENLİK POLİSİ YAPIYOR”

Türkiye’nin Kürtler, HDP ve diğer muhaliflere baskı yaparken İsveç’te Güvenlik Polisi Säpo’nun aynı baskıları İsveç’te yaşayan Kürtlere yaptığına dikkat çeken Kakabaveh, İsveç’in tutumuna “Etnik İsveçliler DAİŞ’i protesto gösterileri yaptı. Onlara ne diyeceğiz?  Säpo, İsveç’in de desteklediği milyonlarca kahraman kadın ve erkekleri de mi damgalayacak” diyerek tepki gösterdi.

TIKLAYIN:

“İsveç’te ‘terör yasaları’ bir yıldır Kürtlere uygulanıyor”

Öne çıkan haberler!