İki abisi SMA nedeniyle yaşamını yitirdi: Murat bebek yaşasın

SMA hastası on aylık Murat bebeğin annesi Sakine Koç, başlattıkları kampanyada yüzde 33 bandına ulaştıklarını belirterek “Gelin hep birlikte çocuğumu yaşatalım. Murat’ım da diğer çocuklar gibi otursun, koşsun , oynasın, yemek yesin” çağrısında bulunuyor.  

Gazete İsveç - SMA hastası on aylık Murat bebeğin annesi Sakine Koç, başlattıkları kampanyada yüzde 33 bandına ulaştıklarını belirterek “Gelin hep birlikte çocuğumu yaşatalım. Murat’ım da diğer çocuklar gibi otursun, koşsun , oynasın, yemek yesin” çağrısında bulunuyor.  

Türkiye’de son altı ayda SMA hastası olan çocuklar için başlatılan bağış kampanyaları ile tedavi ücretini toplayan 22 ailenin olduğu ifade ediliyor. İki abisi SMA nedeniyle yaşamını yitiren Murat bebek için başlatılan kampanya da devam ediyor.

Kampanya kapsamında açılan www.muratanefesol.com sitesinde Murat bebeğin 2015 ve 2017 yıllarında iki abisini SMA TİP 1 hastalığı nedeniyle yaşamını yitirdiği ifade edilerek şunlar söyleniyor: “Her ne kadar genel bilgi olarak SMA TİP 1 hastalarının 2 yaşına kadar tedavi edilmesi gerektiği söylense de maalesef ki bu vücuda kalıcı hasarlar veren bir hastalık. Erken zamanda müdahale edilmesi SMA hastası Murat bebeğin ilerideki engel durumunu o kadar minimize etmiş olacak. Şu an Murat sol kolu ile ilgili büyük sorunlar yaşıyor.”

ANNE KOÇ: GELİN HEP BİRLİKTE OĞLUMU YAŞATALIM

Murat bebeğin annesi Sakine Koç, Gazete İsveç’e yolladığı mesajda duyarlılık çağrısında bulunuyor:

Merhaba,

Ben SmaTip1 hastası Murat bebeğin annesiyim. Murat’ım henüz 10 aylık ve küçücük bedeniyle büyük bir hastalık ile mücadele ediyor. Bu hastalıktan dolayı oğlumun omuriliğinde eğilme, kas güçsüzlüğü nedeniyle kolunda dönme, nefes alamama ve yutkunamama problemleri başladı. Çocuğum her gün gözümün önünde erirken ben ise çaresiz bir şekilde izliyorum sadece. Tek başıma onu yaşatmaya gücüm yetmiyor çünkü oğlumda da görülen hastalığın tedavisinde kullanılan Zolgensma ilacının ücreti 18 milyon TL tutuyor. Ben ev hanımıyım eşim ise inşaat işçisidir. Bizim tedavi ücretini karşılama gücümüz maalesef mümkün değil. Tedavi ücretini toplamak içim biz de diğer Sma hastası çocukların aileleri gibi bir bağış kampanyası başlattık ve şu an kampanyamızda yüzde 33 bandına ulaştık. Tedavi ücretinin büyük bir kısmı kalmakla beraber oğlumun durumu ise gün geçtikçe daha da kötü oluyor bu tedavi için 13 kilo kriteri olduğu için oğlumu hiçbir zaman doyasıya besleyemiyorum, aç uyutmak zorunda kalıyorum. Oğlum Murat Türkiye’de bu hastalığı taşıyan çocuklar arasında yaşama şansı en yüksek olan bir bebek ve eğer zamanında tedavi için gerekli yardımı toplayabilirsek oğlum yaşayacak. Gelin hep birlikte çocuğumu yaşatalım. Murat’ım da diğer çocuklar gibi otursun, koşsun , oynasın, yemek yesin.

Murat bebek için destek olmak isteyenler www.muratanefesol.com sitesini ziyaret edebilir.

Öne çıkan haberler!