Hol Kampı’da 8 bin 555 Avrupalı var: Sorumluluk bütün devletlerde

Hol Kampı yetkililerinin verdiği bilgilere göre yaklaşık 8 bin 555 Avrupa vatandaşı kampta tutulmaktadır. Özellikle vatandaşları Hol Kampı’nda bulunan ülkeler bu konuda sorumluluk altındadır.

Bextiyar Dîcle

Gazete İsveç - Dünyanın en tehlikeli kamplarından biri olan Kuzey Suriye’deki Hol Kampı’nda IŞİD üyelerinin hücrelerine yönelik 28 Mart tarihinde gerçekleştirilen “İnsani ve Güvenlik Operasyonu”na İç Güvenlik Güçleri, Anti Terör Güçleri, QSD ve YPJ'den 5 bin kişi katıldı.

Kuzey ve Doğu Suriye’nin Haseke kentine 45 kilometre mesafede, 8 bölgeden oluşan IŞİD’li ailelerin tutulduğu Hol kampında, Kamp Yönetimi’nin son verilerine göre 60 bin 351 kişi yaşıyor. Kamptaki Iraklı sayısı 30 bin 738, Suriyeli sayısı 21 bin 58 ve kamptaki yabancı sayısı ise 8 bin 555 kişiden oluşuyor.

Geçtiğimiz son iki yıl içerisinde, Hol Kampı’nda kalan IŞİD’li kadınlar, ‘savaş mahkemeleri’ kurdu. Çocuklara da kirli ideolojilerini aşılayan dersler vererek IŞİD’in fikirlerini sürdürmeye çalışan kadınlar kampta kurdukları ‘El Hisbe’ adlı örgüt ile kendilerine biat etmeyenleri cezalandırıyor.

Hesekê’deki Hol Kampı’nda son süreçte IŞİD’in hareketliliği arttı. Bu yılın başından beri kampta 37 cinayet işlendi. IŞİD’lilerin kampa alındığı 2019 yılının şubat ayından itibaren 79 cinayet gerçekleştirilirken; kampta alıkoyma, darp ve yakma saldırıları artmış durumdaydı.

Hol Kampı’ndaki IŞİD üyelerinin tasfiye edilmesi demek örgüte vurulan son darbe anlamını taşımaktadır. Hatırlanacağı üzere, öldürülen IŞİD lideri Bağdadi, müritlerine, ne olursa olsun Hol Kampı yapılanmasının korunması çağrısında bulunmuştu. Kampta kalan sivil görünümlü üyeler aynı zamanda yeniden hücre biçimlerinde örgütlülüklerini sürdürmeye devam ediyor. IŞİD üyeleri daha önce coğrafi hâkimiyetlerinin oldukları alanlarda uyguladıkları şeriat sistemini kamp içerisinde de örgütleyerek mahkemeler kuruyor, infazlar gerçekleştiriyor.

28 Mart tarihinde kampa yönelik gerçekleştirilen “İnsani ve Güvenlik Operasyonu” ile ilgili yapılan açıklamada, “Bugün İç Güvenlik Güçleri, QSD, YPG, YPJ ile kamptaki IŞİD etkisini kırmak için ‘İnsani ve Güvenlik Operasyonu’ adıyla bir hamle başlatıldı. Sivillerin korunması için bu hamleyi dikkatli bir şekilde sürdüreceğiz. Bu hamle ile kamp sakinlerini IŞİD belasından kurtarmayı hedefliyoruz” denilmişti.

Hol Kampı’na gerçekleştirilen “İnsani ve Güvenlik Operasyonu”nun birinci aşaması 2 Nisan günü yapılan açıklama ile tamamlanmıştı. Hol Kampı’nda arama ve tarama faaliyetleri, burada gözaltına alınan IŞİD üyelerinin verdiği bilgiler ile devam ederken 5 gün süren ilk aşamada 15’i kadın ve 20’si kamptaki cinayetlerin sorumlusu olmak üzere toplam 125 IŞİD hücre üyesi yakalandı. Aynı zamanda arama tarama çalışmaları sonucunda askeri malzemeler ve mayınların hazırlanmasında kullanılan elektronik aletler ele geçirildi.

Yine bu yazı kaleme alınırken gerçekleştirilen operasyonlar devam ediyordu. YAT komutanlarının verdiği bilgilere göre kampta yapılan nokta operasyonlarda son 4 günde aralarında 8 kadının da bulunduğu 31 üye üyesi yakalandı. Operasyonların çoğu Iraklı mültecilerin kaldığı 1-2-3-4-5-6-7’nci bölümlerde yapıldı. Çoğu nokta operasyon, yakalanan üye üyelerinin yaptığı itiraflar üzerine gerçekleştirildi. Operasyonun tamamında aralarında 20’si üst düzey olmak üzere 125 hücre üyesi yakalandı.

Operasyonlar kapsamında yakalanan Qusey Mihemed (Ebû Kirar) IŞİD’in ikinci üst düzey yetkilisi, Ehmed Xaşî (Ebû Xalid) de IŞİD’in Hol Kampı sorumlusuydu.

Yapılan operasyonun sonuçları bir yana, kampın sadece bu operasyonlar ile güvenlikli olabileceğini kimse düşünmemeli. Uluslararası kuruluşlar ve ülkeler, kampta IŞİD’ten kalma manzaralara tanıklık etmiş çocukların ve kadınların sorumluluklarını almalı, rehabilite merkezlerinde rehabilite edilerek insanlık açısından potansiyel tehlike olmaktan kurtarılmaları için görev üstlenmelidir. İşgal ve sömürü saldırılarıyla boğulmak istenen Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi’nin tek başına bu sorumluluğu alması, bu tehlikeyi bertaraf etmesi herkes tarafından bilinmektedir ki mümkün değildir.

Daha öncede kamp yetkililerinin verdiği bilgiler kapsamında yaklaşık 8 bin 555 Avrupa vatandaşı kampta tutulmakta. Özellikle vatandaşları Hol Kampı’nda bulunan ülkeler bu konuda sorumluluk altındadır. Her devlet kampta bulunan vatandaşlarını alarak kendi ülkesine götürmek ve soruşturmalarını yapmak ile mükelleftir. Ayrıca bu insanların kendi ülkelerinde gerekli rehabilitasyonlardan geçirilerek yeniden topluma kazandırılması gerekmektedir. Bu söz konusu ülkelerin kendi vatandaşlarına karşı temel bir sorumluluğu olduğu kadar, aslında tam da IŞİD’le mücadele açısından son derece önemli bir adım niteliğindedir.

61 bin kişilik IŞİD kampına operasyon

Öne çıkan haberler!