Floyd davası: Amerika yargılanıyor

Duruşmada konuşan savcı, “Chauvin, Floyd’un canı çıkana kadar diziyle bastırdı” derken, adliye binası önünde toplanan göstericiler ise, “Derek Chauvin mahkeme salonunda ama Amerika yargılanıyor” şeklinde konuştu.

Gazete İsveç - ABD’de geçtiğimiz yıl George Floyd’u nefessiz bırakarak öldüren eski polis Derek Chauvin’in yargılandığı davanın ilk duruşması görüldü. Savcı, “Chauvin, Floyd’un canı çıkana kadar diziyle bastırdı” derken, adliye binası önünde toplanan göstericiler ise, “Derek Chauvin mahkeme salonunda ama Amerika yargılanıyor” şeklinde konuştu.

Chauvin’in ‘ikinci ve üçüncü derece cinayet’ suçlarıyla yargılandığı dava dün başladı. Salı günü devam etmek üzere ara verilen duruşmada, ABD’de başlayan ve daha sonra dünya geneline yayılan ırkçılık karşıtı protestoları tetikleyen Floyd’un gözaltı görüntülerini jüriye izleten savcılık, Chauvin’in ‘aşırı ve anlamsız’ güç kullanarak Floyd’u öldürdüğünü söyledi.

“CANI ÇIKANA KADAR DİZİYLE BASTIRDI”

ABD’nin Minneapolis kentinde geçtiğimiz yılın mayıs ayında George Floyd’u gözaltına alırken dokuz dakika boyunca diziyle boğazına bastırarak öldüren Chauvin’in mesleğine ve rozetine ‘ihanet ettiğini’ söyleyen Savcı Jerry Blackwell, jüriye hitaben yaptığı konuşmasında Floyd’un 27 kez ‘nefes alamıyorum’ dediğinin duyulduğunu ve nabzı kesildikten sonra bile Chauvin’in dizini bastırmaya devam ettiğini ifade etti. Blackwell, “Chauvin, Floyd’u nefessiz bırakana kadar, canı çıkana kadar diziyle bastırdı” dedi.

“YAVAŞ YAVAŞ ÖLÜYORDU”

Floyd’un öldürüldüğü sırada olay yerinde olan Donald Wiliams isimli görgü tanığı, Chauvin’i Floyd’un nabzını kontrol etmesi konusunda uyardığını ancak kendisini dikkate almadığını açıkladı. Profesyonel dövüş sanatları sporcusu olduğu belirtilen Williams, “Bir torbadaki balık gibi yavaş yavaş ölüyordu, artık canı bedeninde değildi, hayatını kaybediyordu” şeklinde konuştu.  

CHAUVIN’İN AVUKATI: CHAUVIN, MAKUL GÜÇ KULLANDI

40 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya olan Chauvin’in avukatı Eric Nelson ise, jüri üyelerine davayı değerlendirirken ‘siyasi ya da sosyal olayları göz ardı etmelerini’ istedi. Nelson, Chauvin’in Floyd’a karşı kullandığı gücün ‘makul’ olduğunu savundu.

“MİNNEAPOLİS, GEORGE FLOYD’U ASLA UNUTMAYACAK”

Duruşma başladığı sırada, adliye binası önünde bir araya gelen Floyd’un ailesi ve avukatları diz çökerek saygı duruşunda bulundu. Sivil haklar aktivisti Al Sharpton, “Derek Chauvin mahkeme salonunda ama Amerika yargılanıyor” ifadelerini kullandı. Adliye salonuna gelen protestocuların, “Minneapolis, George Floyd’u asla unutmayacak” ve “Duruşmada olan Floyd değil, Chauvin’dir” yazılı pankartlar taşıdığı görüldü.

Öne çıkan haberler!