‘ABD, Rojava’daki özerk statüyü tanımalı’

Rojava’da temaslarda bulunan ABD Uluslararası Din Özgürlüğü Komiseri Nadine Menza, ülkesinin Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi’ni resmi olarak tanıması gerektiğini ifade etti.

Gazete İsveç - Rojava’da temaslarda bulunan ABD Uluslararası Din Özgürlüğü Komiseri Nadine Menza, ülkesinin Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi’ni resmi olarak tanıması gerektiğini ifade etti.

Özerk Yönetim, QSD, sivil toplum örgütleri ve siyasi parti temsilcileri ile bir araya gelen ABD Uluslararası Din Özgürlüğü Komisyonu (USCIRF) Komiseri Nadine Menza gelişmeleri Hawar Haber Ajansı’na (ANHA) değerlendirdi.

Kendisine, “ABD neden Özerk Yönetimi resmi olarak tanımıyor?” sorusu yöneltilen Menza şu yanıtı verdi:

ABD, Özerk Yönetimi geçici olarak görüyordu. Ancak QSD zamanla birçok bölgeyi DAİŞ’ten kurtardı. Bölge halkları hep birlikte Özerk Yönetim sistemini inşa etti. Özerk Yönetim kendisini herhangi bir dış devlete dayandırmadı. ABD bunu görünce artık destek vermeye başladı. ABD’nin Suriye politikasının birçok yönetim tarafından değişmeyeceğine inanıyorum. Aynı politikayı savundu. Bu yüzden yönetimi tanımasının zamanı geldi. Çünkü Özerk Yönetim güçlendiğinde ABD’ye de fayda sağlayacaktır. Ben de halka bu projenin bölme veya bağımsızlık isteyen değil, bölgesel ve Suriye krizinin çözümünü barındıran bölgesel bir hükümet olduğunu ispat etmeye çalıştım. Bizler projeye destek vermeliyiz. Çünkü herkes bir çözüm beklentisinde. Bölgede özgürlüğün sağlanması ve dini özgürlük herkesin yararınadır.

Öne çıkan haberler!